Kolagen suplement - który najlepszy?
Pierwsze suplementy kolagenowe zawierały w swoim składzie kolagen głównie wołowy. Dowiedziono jednak, że najbardziej zbliżony w swojej budowie, a więc i najlepiej przyswajalny dla człowieka jest kolagen pozyskiwany z rybich skór.
Od tej pory rozpoczęto stosowanie w suplementach kolagen rybi. Colway jako prekursor i lider rynku kolagenowego w Polsce, zastosował rybi kolagen w swoich suplementach już blisko dwie dekady temu. Od tego czasu tysiące konsumentów suplementuje kolagen i pisze o uzyskanych efektach w postaci wspomagającej pielęgnację skóry, włosów, i wspieraniu kondycji stawów.
Kolagen suplement - jak działa?
Najważniejsze w całym procesie powstawania nowych włókien kolagenu są komórki produkujące kolagen zwane fibroblastami. To one odpowiadają za produkcję nowych form kolagenu, który podlega ciągłej wymianie. Organizm zużywa kolagen, który jest mu niezbędny w procesach fizjologicznych, budulcowych i do wytwarzania niezbędnej energii.
Fibroblasty zaś nieustannie produkują nowy kolagen. Z upływem czasu, więcej jednak zużywamy niż wytwarzamy. Stąd niedobory kolagenu pojawiają się np. w postaci pomarszczonej skóry, matowienia włosów, czy widocznych zmianach w kondycji tkanki łącznej, czy ruchomości stawów.
Oczywiście proces starzenia się organizmu i związanych z tym zmian w naszym wyglądzie jest nieuchronny, ale mamy wpływ na to, by starzenie się naszych komórek odwlekać jak najdłużej w czasie.
Odpowiednia dieta, sprawność i aktywność fizyczna, czyli styl naszego życia ma duży wpływ na te procesy. Dodatkowo, dzięki nauce o białkach, w której to Polacy są w ścisłej czołówce światowej, możemy cieszyć się możliwością wspierania organizmu i dodatkowym odżywianiem komórek kolagenem, suplementując go pod postacią kapsułek.
Dodatkowy kolagen jest odczytywany przez fibroblasty sygnałowo. Co to znaczy? Komórki produkujące nasz kolagen są w ten sposób stymulowane, do większej aktywności i zwiększonej produkcji kolagenu.
Kolagen jaki jest mechanizm wymiany?
Oczywiście, żeby proces wymiany kolagenu w postaci trójhelisy był możliwy, organizm musiał wypracować odpowiedni mechanizm, by taka synteza mogła się odbyć. Jeżeli więc ma dojść do wymiany kolagenu, fibroblasty wytwarzają enzym zwanym kolagenaza, który rozkłada trójhelisę na mniejsze frakcje, tzw. di-tri peptydy, czy nawet większe i dopiero tak powstałe peptydy są w stanie pobudzić fibroblasty do wymiany kolagenu na nowy.
Są to tzw. peptydy sygnałowe, stymulujące komórki do większej produkcji i wymiany kolagenu na nowy. Następstwem tych procesów jest wspomaganie poprawy wyglądu skóry, wzmocnienia i poprawy stanu włosów.
O uzyskanych rezultatach suplementacji dodatkowego kolagenu piszą do nas konsumenci, możesz poznać te opinie klikając w link: https://kolagen66400.pl/Colway-Opinie.
Jaki kolagen suplement wybrać?
W większości przypadków kolagen suplement jest pozyskiwany z ryb. Kluczową rolę odgrywa sposób jego pozyskania. Hydroliza lub liofilizacja. To technologie, które pozwalają na zamknięcie kolagenu w kapsułce.
Hydroliza to proces chemiczny, zachodzący między wodą , a innym składnikiem, w tym przypadku białkiem, w warunkach kwaśnych, wysokiej temperaturze, w którym to procesie dochodzi do rozerwania wiązań peptydowych, w wyniku których powstają wolne reszty aminokwasowe. Produktem końcowym jest hydrolizat kolagenowy. W procesie trawiennym mają więc głównie rolę budulcową, a nie sygnałową wobec receptorów fibroblastów.
Inaczej jest przy liofilizacji.
Sam proces jest bardzo skomplikowany i nie jest tani. W procesie liofilizacji zamraża się kolagen, używając głównie ciekłego azotu, pozbawiając go wody. W stanie próżni, zazwyczaj poniżej 10 PA, która jest niezbędna do zapewnienia odpowiedniej szybkości sublimacji rozpuszczalnika.
Sublimacja jest to proces przechodzenia produktu ze stanu stałego, w gazowy z pominięciem stanu ciekłego. W wyniku tych procesów otrzymujemy produkt w postaci mikronizowanego proszku, który możemy zamknąć w kapsułce.
I to właśnie tylko liofilizat podczas procesów trawiennych w żołądku, trawi się głównie do di i tri peptydów, czyli peptydów sygnałowych, a nie reszt aminokwasowch. Jak pisaliśmy powyżej, podczas omawiania mechanizmu powstawania nowego kolagenu, to właśnie peptydy są w stanie pobudzać fibroblasty do produkcji kolagenu, a nie aminokwasy.
Jeżeli tak by było, że to aminokwasy pobudzają nasze komórki wytwórcze kolagenu, to przy każdym posiłku, po strawieniu pożywienia na poszczególne aminokwasy, recpeptory fibroblastów byłyby przeciążone nadmierną stymulacją, i to dlatego, w ramach ewolucji mamy do czynienia z mechanizmem wytwarzania enzymu kolagenaza, który rozbija białka na podwójne czy potrójne frakcje i powstanie peptydów sygnałowych.
W Colway kolagen suplement Colvita jest pozyskiwany właśnie dlatego tylko w procesie liofilizacji